У кошику порожньо!
Але це ніколи не пізно виправити :)
Старше покоління пам'ятає часи, коли пилові і задушливі «качалки» влаштовувалися в неопалюваних підвалах з вікнами, забитими фанерою, або в гаражах. Довго вправлятися в таких умовах могли тільки фанатичні ентузіасти, і однією з Бід таких імпровізованих установ була огидна вентиляція. Стійкий запах поту і пилу відбивав полювання відвідувати подібні місця, влітку ж нерідко траплялися теплові удари і непритомність, а щоб провітрити приміщення взимку, потрібно було відкривати вікна, що мало свої наслідки для розпаленого організму.
З тих пір як організація роботи спортзалів і фітнес-центрів була виведена з аматорського рівня на професійний, відвідувачам захотілося отримати якісну послугу за витрачені гроші.
Продумане освітлення, сучасний тренажерний парк, регулярне вологе прибирання, душ, і, звичайно, ж, вентиляція спортзалу стали невід'ємною ознакою високої організації закладу. Нижче ми розповімо про особливості вентиляції спортивних залів і про те, яку роль вона відіграє.
Спортивні зали (сюди ми віднесемо тренажерні зали, фітнес-центри, ігрові майданчики та інші об'єкти, обнесені стінами і накриті дахом) часто мають велику площу і висоту стін. Вони призначені для одночасної активної діяльності великої кількості людей, тому їх обсяги великі, а повітрообмін в спортзалі повинен відбуватися невпинно.
Що це означає? Щоб не вистудити спальню взимку, її можна провітрити вранці і закрити на іншу частину доби. У цьому приміщенні протягом дня не доведеться перебувати довго, і тим більше займатися вправами. Спортзал ж не приймає відвідувачів тільки вночі, інакше він стане збитковим. Заняття в ньому відбуваються зміна за зміною, і відвідувачі не медитують, а піддають себе великим фізичним навантаженням. Якщо відкрити вікно, можна застудити всіх, тому система вентиляції спортивного залу працює без зупинки, але непомітно і безпечно.
Другою особливістю вентиляції великих приміщень є труднощі регулювання температури. Прогріти великий обсяг повітря-складне і витратне завдання, тому вентиляція спортивних залів обов'язково включає елементи рекуперації і клімат-контролю.
І, нарешті, обов'язковою вимогою, що пред'являються до вентиляції, є відповідність санітарним нормативам за якістю повітря і подається обсягом: продуктивності системи повинно вистачити, щоб на кожного відвідувача доводилося 80 кубометрів свіжого повітря щогодини, а на глядача або вболівальника – 20 кубів. Якщо перевіряючим службам не цікаво, яка продуктивність вентиляції у вашому приватному будинку, то спортивний об'єкт, що не витримує цих вимог, не буде зданий в експлуатацію або взагалі закриється.
Вентиляція спортзалу в приватному будинку не пов'язана жорсткими вимогами, оскільки ви не приймаєте відвідувачів і не надаєте комерційних послуг, а ваше здоров'я і санітарний стан приміщення турбує тільки вас. Але це не означає, що вентиляцією можна нехтувати: якщо спеціальних норм для спортзалів приватних будинків не існує, варто керуватися загальноприйнятими вимогами до професійних спортивних об'єктів.
Вентиляція в спортивному залі служить в цілях:
Що буде, якщо вентиляція фітнес-центру або тренажерного залу не влаштована належним чином? Доведеться відкривати вікна на провітрювання, в холодну і жарку пору року це створить загрозу ГРЗ, спричинить зростання витрат на опалення та кондиціонування.
Якщо вікна не відкривати, підуть непритомність, теплові удари, головні болі, швидка стомлюваність і зниження продуктивності занять. Почастішають гіпертонічні скачки аж до інфарктів та інсультів. Елементи обстановки просочаться неприємними запахами, з відвідувачів залишаться тільки найстійкіші. Конденсат, цвіль, прогнила, зіпсована обробка і спортивний інвентар не змусять себе чекати, санітарні служби почастують свої візити і не дадуть спокійно працювати.
Вимоги до вентиляційної системи спортивних об'єктів детально регламентовані СНиП II-3, СНиП 2.01.01, СНиП 2.04.05, СНиП 2.04.07, СНиП 3.05.01, ДСН в.2.5-20, ДСН 3.3.6.042, що стосуються також питань опалення та кондиціонування. Намагатися самостійно збалансувати вентиляцію і клімат-контроль марно – це робота для професійної організації.
Залежно від того, який вид має спортивне приміщення (Тренажерний зал, Кінний манеж, басейн, критий тенісний корт і т.д.), використовуються різні нормативи.
Але середній з них ми наводимо-повітрообмін повинен забезпечувати приплив і видалення 80 м3 / год на кожного спортсмена, і по 20 м3 / год на інших відвідувачів. При проектуванні вентиляції важливо уникнути протягів. Для санвузлів діють інші вимоги. Вони інтенсивно відвідуються, тому в санвузлах для глядачів вентиляція повинна забезпечити повітрообмін в обсязі 100 м3/год на кожен унітаз або пісуар, в туалетах для спортсменів – 50 м3/ч.витяжна вентиляція в санвузлах може одночасно обслуговувати і душові.
Існує два способи вирішення проблеми повітрообміну, причому не тільки щодо спортивних об'єктів. Йдеться про природну і примусової вентиляції, особливості яких ми розглянемо нижче.
Вона проектується одночасно з будівлею, тому на переобладнаних об'єктах її влаштувати важко. Природна припливно-витяжна вентиляція спортивного залу найчастіше зустрічається в школах і заснована на поєднанні відкриваються на провітрювання віконних фрамуг (приплив), витяжних шахт і покрівельних дефлекторів.
Перевагами природної вентиляції є простота пристрою, дешевизна експлуатації і споруди, а до недоліків відносяться:
Ця система заснована на механізації повітрообміну шляхом використання припливних і витяжних вентиляторів. Її установка і експлуатація дорожче природної системи, але вона ефективніше і дозволяє вирішити інші завдання, крім повітрообміну. Перевагами примусової вентиляції є:
Особливістю тренажерних залів є те, що вони не вимагають високих стель – ігор з м'ячем, стрибків з жердиною, вправ на скеледромі в них не передбачається. Найчастіше вони розміщуються в багатоквартирних житлових будинках, а тому мають невисокий стелю. Обігріти і кондиціонувати такий обсяг простіше, але якість повітря в ньому в результаті інтенсивних фізичних навантажень знижується швидше.
Природна вентиляція в тренажерному залі малоефективна: вона забезпечує одноразовий повітрообмін (1 зміну повітря протягом години) в залах з високими стелями, але не забезпечить 6 – 8-кратний обмін в менших приміщеннях, до яких відноситься Тренажерний зал. До того ж, природна вентиляція в приміщенні з низькою стелею завжди пов'язана з протягом, наслідками якого є міозити, обмеження нервових м'язових закінчень і простудні захворювання.
Вентиляція тренажерного залу, норми якої вимагають рівномірності повітряних потоків без протягів, влаштовується виходячи з обсягів приміщення. На зображенні вище ви можете ознайомитися з стандтарним обладнанням для вентиляції тренажерного залу.
У невеликих залах для цього вистачає однієї моноблочної вентустановки, яку можна вмістити навіть під фальшпотолком. У великих залах використовується секційна припливно-витяжна установка, для якої знадобиться окреме Технічне приміщення.
В обох випадках припливне повітря береться на вулиці, перед подачею проходить фільтрацію, нагрів або охолодження. Для економії енергії в холодну пору він пропускається через пластинчастий рекуператор, що віддає припливному повітрю тепло від витяжки – це дозволяє на 30 – 50% знизити витрати на обігрів.
У футбольних залах гравці піддаються серйозним фізичним і кардіологічним навантаженням, пов'язаним з виділенням вуглекислоти і тепла. Якщо згадати, що футбол відноситься до спортивно-видовищних заходів, то кількість уболівальників буде в десятки разів перевищувати кількість гравців. Все це говорить про те, що повітрообмін в футзалі повинен досягати 6 – 8 циклів щогодини. Щоб уникнути протягів і аеродинамічних перешкод для футбольного м'яча швидкість припливу повітряних мас повинна становити не більше 0,2 м/с, тобто потрібно точне регулювання параметрів повітрообміну, яку може забезпечити тільки примусова вентиляція.
Згідно з нормативом, на кожного футболіста має подаватися не менше 80 кубометрів свіжого повітря на годину, а на вболівальника – мінімум 20 кубів. Воздухоснабжение санвузлів було детально описано нами вище.
Відмінним рішенням для футбольного залу є витяжні установки - вони монтуються на стелі або в тих приміщенні і по каналах виводити брудний і вологе повітря на вулицю. Звичайно ви можете використовувати і звичайні осьові вентилятори, вартість яких набагато нижче, але при вимкненому вентиляторі і взимку - ви будете мати протяги і приплив холодного повітря. По-цьому, хоч витяжні установки і дорожче, але більш ефективні для системи вентиляції футбольного залу.
Для вентиляції футбольних залів, для яких встановлені особливі вимоги по мікроклімату, використовуються припливно-витяжні установки з рекуператором. Припливне повітря попередньо нагрівається в холодну пору і охолоджується влітку, потім рівномірно подається в різні частини приміщення по вентиляційних каналах, вихід з яких розташований на висоті 3 – 4 метри від підлоги. Рекуперація дозволяє на 30-50% знизити витрати на кліматичну підготовку припливного повітря. Зовнішній блок вентустановки розташовується на даху спортзалу, управління ним здійснюється дистанційно.
Для невеликих футбольних залів-можна використовувати все ті ж побутові рекуператори, але їх ефективність буде менше, так як вони призначені більше для квартир і будинків.
Якісне вентиляційне обладнання для спортивних, промислових, громадських об'єктів, офісів і приватних будинків в асортименті представлено в каталозі компанії Olvent. Перевагами співпраці з нами є:
Додати коментар